DOĞUM TAŞI RENKLERİNİ TASARIMLARINIZDA KULLANIN

Pazartesi, Ocak 28, 2019

Doğumtaşı renkleri, aylar ve burçlar

Burçlarımız, hepimiz için hayatımızın bir anında bile olsa merak konusu olmuştur eminim. Peki size, doğduğunuz aya göre ortaya çıkan doğum taşı renklerini, mücevher tasarımlarınızda kullanabileceğiniz fikrini söylesem, bu sizce nasıl bir fikir gibi görünür? İşte bu makalemde doğum taşı ve renkleri konusunu sizler için araştırıp derledim. Keyifli okumalar.

Doğum Taşı Renklerinin Kısa Geçmişi

Doğum taşı renkleri ilk olarak, 1400'lü yıllarda Asurlular tarafından incelenmiştir. Bunu, sembolleri ve her birinin belirli bir takvim ayı ile nasıl ilişkili olduğunu araştıran eski ve yeni Yunan ahitleri takip etmiştir. her bir renkli taşa özgü özellikler, ilgili yıldız işareti altında doğmuş insanlara yararlı olabilecek değerler taşımışlardır. 1912 yılına gelindiğinde, ünlü kuyumculuk markaları bu renkleri göz önünde bulundurmaya başlamıştı. İngiltere'de Ulusal Kuyumcular Birliği, 1952 yılında ilgili aylar, işaretler ve sembolik niteliklerle birlikte doğum taşı ve renklerini onayladı.
Şimdi gelin, doğum tarihlerine göre doğum taşlarının bize işaret ettiği anlamları birer birer gözden geçirelim.
Koyu siyam doğum taşı
Ocak ayında doğanlar, doğum taşı rengi olarak koyu siyam rengine sahiptirler. Derin kırmızı rengi, farklı ışık kaynakları altında değişir. Tıpkı oğlak burcunun davranışlarını geliştirmek için değiştirdiği gibi. Statüsünü değiştirmek, kendine duyduğu saygıyı arttırmak hatta romantizmi davet etmek isteyenler, koyu siyam taşlarını giymekten keyif duyacaklardır. İnanç, sevgi, cesareti temsil eder; taşın özelliklerinin çocuklarda enerji düzeylerinin gelişmesinde ve kabuslarının önlenmesine yardımcı olduğu söylenir.
Koyu ametist doğum taşı
Şubat ayında doğanlar, doğum taşı rengi olarak koyu ametiste sahiptir. Bu güzel mor renk, zamanında sadece kraliyet soyundan gelenler tarafından tercih edilirdi. Ametist adı "Amethystos" dan gelmektedir. Sarhoşluktan kaçınmak anlamına gelen ametist renginin, kullanıcısını zehirlenmelere karşı koruduğu düşünülürdü.
Akuamarin doğum taşı
Mart ayında balık burcunda doğanlar, akuamarini doğum taşı rengi olarak alırlar. Efsaneye göre, gökyüzünün tek parçasının bu nefis mavi taşlar olduğu düşünülürmüş. Eski denizciler, Neptün gezegenine benzerliği ile akuamarin tılsımlarının onları denizde boğulmaktan koruyacağına inanıyorlardı. kendini ifade etmeyi, gençliği, sağlığı ve mutluluğu arttırdığı söylenir. Bu da onu, parlak ve güzel görünümlü aksesuarlarda kullanılmak amacıyla mükemmel bir seçim haline getirir.
Kristal doğum taşı
Nisan ayında koç burcunda doğanlar doğum taşı olarak, pırlantayı temsil eden kristali almışlardır. Sanskritçe "Vajra" yani "Yıldırım" olarak bilinen bu rengin eşsiz gücü ve netliği kullanıcılarına, daha büyük ve daha iyi hedefler elde etmek için geleceğe doğru yürürken; rengin dinamik özelliklerinden yararlanmaya ve kalıcı romantik güçlerinin tadını çıkarmalarına fırsat vermektedir.
Zümrüt doğum taşı
Mayıs ayında doğanlar, doğum taşı olarak zümrüte sahiptirler. Yemyeşil parlaklığı ile eskilerin aşk ve güzellik tanrıçası Venüs'ün izlerini taşıdığı söylenir. Günümüzde doğum taşı olarak zümrüt, sevgi ve tutkuyla birlikte sadakat, sabır ve bereket anlamlarına da gelmektedir.


Açık ametist doğum taşı
Haziran doğumlu ikizler burcundakiler, doğum taşı rengi olarak açık ametist rengine sahiptirler. Saflık ve çocuksu masumiyet, yumuşaklık ve merakı temsil eden ikizler; bazen kaygıya meyilli de olsa etkileyici, yaratıcı, akıllı ve sosyal olabilir. Bu havalı, ipeksi ve havadar renk, huzur duygusu aşılamak ve güvence sağlamak için kullanılabilir.
Açık siyam doğum taşı
Temmuz ayında yengeç burcunda doğanlar, doğum taşı rengi olarak açık siyam rengini almışlardır. Yengeç burcundakiler sadakatleri ve sezgileriyle bilinirler. Fakat aynı zamanda duyarlı ve duygusal olabilirler. Bu yüzden, tutkuyu sembolize etmenin yanı sıra, açık siyam da en hassas duyguları korur. Tıpkı yengeçlerin güçlü yönleri olan cesaret, iyi şans ve güzel dostluklar gibi.
Perido doğum taşı
Ağustos ya da aslan burcunda doğanlar, doğum taşı rengi olarak peridoya sahiptir. Bu müthiş zeytin yeşili taşın, insanı doğaya daha yakın hale getirdiğini, dostluklar kurduğunu, sevgiyi büyüttüğünü ve mutluluğu getirdiğine inanılmasının yanında olumsuzluğa ve strese karşı güç verir.
Safir doğum taşı
Eylül ayı başak burcunda doğanlar, doğum taşı rengi olarak safiri alırlar. Bir zamanlar kötülüğe ve zehirlenmelere karşı korunmak için kullanıldığı düşünüldüğünde, bu yoğun renk rahiplerin ve kralların gözdesiydi. Saflığı, sadakati, dinginliği ve bilgeliği temsil eden safirin, aynı zamanda ağrıların kesilmesinde yardımı olduğu düşünülmektedir. Başak burcu ayrıntılara, gelişmiş iletişim becerilerine ve derin insani duygularıyla bilinir. Safir rengi ile kullanıcı hem akıl hem de vücuttaki rengin doğal enerjisinden faydalanır.


Gül doğum taşı
Ekim doğumlu terazi burcundakiler, doğum taşı rengi olarak gül rengine sahip olurlar. Gül, duygusal hassasiyet, empati ve derin duyarlılık anlamına gelir. Bunlar doğuştan gelen tahakküm yeteneğinin sarsılan duvarları onarabilme, güveni yeniden kazanabilme ve başkalarının anlaşamayacağı insanlarla geçinme yeteneklerine sahip terazi burcunun temel özellikleridir. Empati, hassasiyet ve yaratıcılıkla ilişkili olan gül rengi ile bezenmiş takılar sahibine aynı zamanda güzellik ve huzuru da sağlar.


Sarı yakut doğum taşı
Kasım ayında doğan akrep burcu, doğum taşı rengi olarak sarı yakutu almışlardır. Sarı yakut, zihin taşı olarak da bilinir. Bu ateşli turuncu cevheri çevreleyen batıl inanç, ruhsal hastalığı tedavi etme yeteneğine olan inancı doğurdu. Bu renkteki taşın idrak kabiliyetinde artış, olumsuzlukları uzaklaştırma veya yok etme güçlerine sahip olduğuna inanılıyor.


Montana doğum taşı
Aralık ayında doğan yay burcu, doğum taşı rengi olarak montanaya sahiptir. Bu burcun insanları enerjileri ve cömertlikleri, merak ve özgürlüklerine duydukları inanç ile bilinirler. Yay insanları doğuştan maceracı olarak doğarlar. Montana rengi, uçsuz bucaksız okyanusta yolculara yol gösteren, onları güvenli kıyıya yönlendiren, güvence ve güvenliklerini simgeleyen sonsuz gökyüzünü andırmaktadır.

Bunları da Beğenebİlİrsİnİz

0 yorum

Facebook'da beğenİn