PEYOTE ÖRME TEKNİĞİ NEDİR HİÇ MERAK ETTİNİZ Mİ?

Pazartesi, Eylül 24, 2018

Petoye ile örülmüş bileklikler

Boncuk dokumasına aşina olabilir, aşina olmasanız bile bir merakınız olabilir. Etrafınızdaki insanların çalışmalarını görüp beğenmiş veya bir dostunuza, eşinize, akrabanıza bir hediye almış olabilirsiniz. Boncuk işi kesinlikle zamanınızı alabilir ancak bu çabaya oldukça değecek keyifli çalışmalardır. Bu çalışmalar dahilinde birçok örme tekniği bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere, bu tekniklerden biri olan Peyote Örme Tekniği hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Peyote Örme Tekniğinin Anlamı

Takı veya dekoratif obje yapımında kullanılan temel örme tekniklerinden biridir. Zikzak şeklinde giden, bir boncuk iğnesi ve ipliği kullanılarak oluşturulan dokumalardır.
Peyote örme, herhangi bir tezgah kullanılmadan boncuklu parçalar oluşturmak için uygulanan temel bir dikişsiz boncuk dokuma tekniğidir. Tuğla örme olarak da anılan peyote örme tekniği, kökenini Amerikan ritüellerinden alır. Dokumanın ortaya çıkış zamanlarında, dini törenlerde peyote kaktüsünün kullanıldığı boncuklu nesneler oluşturulmuştur. Her ne kadar modern peyote örme tekniği, yerli Amerikalılar ve Afrikalı sanatçılar tarafından kullanılan tekniklerden farklı olsa da ismi halen daha geçerliliğini korumaktadır.
Bu dikiş, takının veya giysinin, tezgah veya görünür iplikler olmadan boncuklu bir yapı oluşturmasına izin verir. Zikzak uygulayarak herhangi bir boyut veya şekil oluşturulabilir. Peyote örme tekniği ile elde edilen hizalama, boncuklu takılar ve aksesuarlara doku kazandırır.
Bu tekniği öğrenmek genellikle göründüğünden daha kolaydır. Peyote tekniği ile bileklikler, kolyeler, takımlar ve hatta küçük çantalar veya tılsımlar yapılabilmektedir.

Çeşitleri

Peyote örme tekniğinin çeşitli varyasyonları vardır. Yaygın olarak kullanılan dokuma çeşitleri şöyle sıralanabilir;
  • Çift sayılı düz
  • Tek sayılı düz
  • Tek sayılı boru dizimi
  • Çift sayılı boru dizimi
  • Düz boru dizimi
Çift sayılı düz örme
Çift sayılı düz örme

Miyuki boncuklar ile en simetrik ve çekici sonuçlar alınabilir. Özellikle delica miyuki boncuklar, düzenli kesimlerinden dolayı dokumalara ayrı bir albeni yaratmaktadır.
Bu tekniğin en basit şekli, çift sayılı düz dokuma çeşididir. Öğrenmesi en kolay olanıdır ve tamamlandığından simetrik ve ürün elde edilebilir. Çift sayıda boncuk kullanıldığı için orta boncuk yoktur. Bu yüzden, ortalanmış simetrik bir tasarım işe yaramayacaktır.
Tek sayılı düz örme
Tek sayılı düz örme

Tek sayılı düz örme, biraz daha karmaşıktır. Ancak simetrik olarak merkezlenmiş tasarımlara izin veren bir merkezi boncuğa sahiptir. Genellikle satır sonundan başlandığı için, yeni başlayanlar tarafından karmaşık olarak algılanabilir.
Boru dizimi
Boru dizimi

Boru dizimi, hem çift sayı hem de tek sayı olarak yapılabilir. Simetrik bir sayı istenirse, tek sayılı olanı kullanılmalıdır. Her satırda sadece birkaç boncuk kullanılarak, kolyeleriniz için işe yarar dekoratif bir ip ortaya çıkarabilirsiniz.
Düz boru dizimi, düğmeler veya süslemeler gibi yuvarlak projeler yapmak için yararlı olan bir peyote örme tekniğidir.

Bunları da Beğenebİlİrsİnİz

0 yorum

Facebook'da beğenİn