YEŞİL RENK YILIN RENGİ SEÇİLDİ

Çarşamba, Ekim 11, 2017

Yeşil renk çimen ilkbahar

Her yıl dünyada var olan bütün renkleri bünyesinde toplayan; birbirinden farklı endüstri ve sektör için yılın renk modasının saptanmasında öncülük eden Pantone, bu yılın rengini bir yeşil renk tonu olan Greenery olarak belirledi.

PMS yani Pantone Matching System(Pantone Uyum Sistemi) adını verdiği renk eşleştirme sistemi ile tanınan firma, dünyadaki birçok sektör için renk skalası oluşturmaktadır. Şirket, geçtiğimiz yıl pudra pembesi(quartz) ve gökyüzü mavisi(serenity) renklerini yılın rengi olarak belirlemişti. Peki, ana konumuz olan  greenery ne anlama gelmektedir?

Yeşil renk tonu olan greenery ne anlama gelmektedir?

Pantone şirketine göre 2017 yılı için tavsiye edilen greenery, yenilenmeyi ve yeni başlangıçları temsil etmektedir. İlkbaharın kendini göstermeye ve çiçeklerin filizlenmeye  başladığı günlerde gözlemlediğimiz, çimen yeşilini andıran hafif sarı ve yeşil renk tonlarından oluşan renk greenery olarak anılmakta.
Bu renk için anahtar kelimeler ise toparlanma, restorasyon ve yenilenme olarak belirlenmiş.
1964 yılında yayımlanan "Kırmızı ve Yeşil Çevrenin Davranış Üzerindeki Etkileri" adlı çalışmasında Nakashian; kırmızı ve turuncu gibi renklerin uzun dalga boyuna sahip olduğunu belirtmiş. Buna karşın yeşil renk ve mavi rengin daha kısa dalga boylarıyla nispeten gevşeme ve rahatlama hissi aşıladığı belirtilmiştir.
Bir diğer bilimsel çalışmaya göre kısa dalga boyundaki renkler, diğerlerine kıyasla daha fazla yaratıcılığı tetikliyor.
Günlük yaşamda var olan bizler açısından da yeşil renk, heyecan ve durumdan ya da nesneden haz alma olarak algılanmakta.
Dominant ve ve baskın karakterleri simgeleyen kırmızı, aynı zamanda cazibeyi de arttırmaktadır. Fakat kırmızı renk konusuna ayrı bir makale ile değinmeyi düşünüyorum.

Ve bir örnek...

Moda psikolojisi alanında uzmanlığı bulunan Profesör Michael Solomon'a göre yeşil renk, çağrıştırdığı paranın yanı sıra yenilenme, üreme, doğurganlık, güç ve başarı anlamlarını taşımaktadır. Bu özellikleriyle ünlülerin neden zaman zaman yeşil renk tercih ettiklerini anlayabiliriz. Örnek olarak Angeline Jolie'nin 68nci Globe Awards ödüllerinde kırmızı halıda giymeyi tercih ettiği aşağıdaki kareyi verebiliriz:

Angelina Jolie yeşil elbisesi ile ödül töreninde
Angelina Jolie yeşil elbisesi ile ödül töreninde

Belirtilen etkileri ve diğer tüm avantajlarının yanı sıra yeşil, boncuk tasarımlarımda sıklıkla yer almaktadır. Boynunuza tam oturan, kibar ve hafif boncuk kolyelerim, yeşil renk bilekliklerim ve takımlarımdan biri ile yılın modasının sıkı takipçisi olduğunuz ilk başta fark edilecektir.
İlgili ürünlere ve detaylı bilgilerine başta Instagram ve Facebook olmak üzere hemen hemen tüm sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Yeni rüyalar ve yeni fırsatlarla tasarımlarıma devam ediyorum.
Takipte kalın, hoşçakalın...

Bunları da Beğenebİlİrsİnİz

0 yorum

Facebook'da beğenİn