ENDİŞE ETMEYİN, ONU DURDURUN

Çarşamba, Ekim 18, 2017

Endişe etmeyin, onu durdurun

Endişe etme hali, günümüzün sık rastlanılan rahatsızlıklarından biridir. Herkeste dönem dönem kaygı hali olabilir veya endişeli düşüncelerle mücadele edebilir. Peki endişe nedir? Bu yazımda bu soruların cevaplarının yanında, endişeyi durdurmak ve günün keyfini çıkarmak için sizlere 5 kolay ipucunu paylaşacağım.Endişe nedir?

Endişe, canlılarca deneyimlenen ve nedeni açık olmayan tedirginlik halidir. Anlam dışı kaygı, üzüntü, tasa, anksiyete olarak da adlandırılır.
Kadınlar, erkeklere oranla %60 daha fazla anksiyete bozukluklarından etkilenmektedir. Bu tedirginlik halini neyin tetiklediği konusu aslında çok da karanlık değildir. Kaygı, dünyada yalnızmışız gibi hissetmemizi sağlayıp sadece bu duygunun bizde olduğu izlenimi bırakabilir. Fakat gerçekte birçoğumuz, aynı endişe ve korku duygularıyla mücadele etmekteyiz.
Vietnamlı bir budist, keşiş ve yazar olan Thich Nhat Hanh, endişe doğasını mükemmel bir şekilde özetliyor. Ona göre anksiyete, anı yaşama imkansızlığından kaynaklanıyor. Başka bir deyişle, geçmiş ve/veya gelecekte sıkışıp kalınmasını ve odaklanma güçlüğünü belirtiyor.
Birazdan kızım, endişeli düşüncelerinizi kontrol etmeniz yardımcı olmak için 5 basit ipucu paylaşacak. Böylelikle endişelenmek için daha az vaktiniz olabilir, yaşadığınız ana daha fazla zaman ayırabilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

Düşünceleri kontrol edin

Muhtemelen sık sık bir günde geçmeyen kaygı ve endişe dolu düşünceler yaşarsınız. Kaygınızı yönetmeye yönelik ilk iyi adım, endişeli düşüncelerinizin var olduğunu ve gelecekte de muhtemelen bunlara sahip olacağınızı kabul etmektir. Endişeyi yaşamak sizi kötü kişi yapmaz ve bu sadece size ait bir şey olduğu anlamına gelmez.

Bu duygular belirdiğinde kendinizi dinlemeye çalışın
Bu duygular belirdiğinde kendinizi dinlemeye çalışın
Gerçek önemlidir ama endişeli düşünceler gerçekliğin bir yansıması değildir. Bu duygular belirdiğinde kendinizi dinlemeye ve ne hissettiğinizi anlamaya çalışın. Ancak bu düşüncelere kapılmak yerine, onların size ne anlatmak istediğini anlamaya çalışın.

Dikkatinizi başka bir yöne verin

Anksiyeteye kapılıp gitmek kolaydır. Endişeli düşünceler sonucu ortaya çıkan korku, vücudunuzun kavga ve kaçış tepkisini tetikleyebilir. Vücudunuz adrenalin ve diğer hormonlarla dolu olduğunda, ilk başlarda gerçek bir tehdit olup olmadığını anlamak biraz zor olabilir.
Bu gibi durumlarda dikkatinizi, şu andaki olaylara kaydırmaya çalışın. O sırada neredesiniz? Belki işte, belki evde, belki de bir kafede oturuyorsunuz. Çevrenizde gördüğünüz şeylere odaklanın. Kendinizi şu andaki çevrenize ve zeminine sabitlemeyi deneyin. Emniyetiniz ve ferahlığınız için acil bir tehdit olmadığını hatırlayın.

Duyguların anlamlarını bulun

Hissettiğiniz şeyle ilgili farkındalığınızı arttırmak, kaygılarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Endişe yapmaya başlayınca, neyi hissettiğinizi anlamak için kendinize biraz zaman ayırın. Zaman içerisinde kendinize "Bu nedenle üzülüyorum" diyebilecek ve bu sebeplerin geçerli olduğuna güvenebileceksiniz.

Bilinçli seçim yapın

Endişe, düşüncelerinizi ele geçirmeye başladığı anda bir seçeneğiniz var. Ona kapılıp sürüklenebilir veya halihazırda bulunan, yanı başınızdaki somut olan herhangi bir şeyle ilgilenebilirsiniz.
Size bir anımı anlatacağım. Son zamanlarda zor bir durumdan geçiyor ve endişe kontrolü için çaba sarf ediyordum. Fakat bu kez, farklı bir yol denemeye karar verdim.
Bir kağıt parçası aldım ve bir tarafında "Zaman ve Enerji Harcamaya Değecek Olumlu Aktiviteler", diğer tarafına da "Zaman ve Enerji Harcamaya Değmeyecek Olumsuz Aktiviteler" yazarak iki sütun hazırladım. Olumlu sütununa beni iyi hissettiren tüm eğlence ve aktiviteleri sıraladım(ev işleri, kitap okuma, boncuk kolye, bileklik tasarımları gibi). Olumsuz sütununa ise beni endişelendiren, enerjimi düşüren her şeyi listeledim(olumsuz ve bencil konuşma, gürültülü ortam, cep telefonu ve internette fazlaca anlamsız gezinme gibi).
Sonrasında ise bu listeyi buzdolabına astım.
Bir kağıda olumlu ve olumsuz iki sütun hazırlayın
Bir kağıda olumlu ve olumsuz iki sütun hazırlayın
Olumsuz duyguları düşünmeyi bırakamadığım durumlarda, bu listeye bakardım. Sonra listenin olumlu sütununa bakıp, odaklanabileceğim başka bir etkinlik bulmaya çalışırdım. Yaşadığım ana odaklanmak için bilinçli seçimler yapmaya başladım. Açıkcası, bu liste sorunlarımı çözmedi ama düşünce ve duygularıma köle olmadığımı anlamama ve endişeyi durdurmak için büyük yardımı oldu.

Yardım alın

Endişe ve endişeli düşünceler sizi ele geçirdiğinde, bundan kurtulmak son derece zor hale gelir. Fırtınaya karşı tek başınıza yürümek sorunda değilsiniz. Yanınızda biri olduğunda her şey daha kolay olur.
Yukarıda bahsettiğim olumlu aktivitelerden benim için başı çekenin, boncuk tasarımları olduğunu itiraf etmem gerekir. Annemin yaptığı çalışmalar gerçekten takdire değer.
Sizlere tavsiye edebileceğim bir diğer yöntem ise bir terapistten yardım almak olacaktır. Endişeyi durdurmak için bir terapisti görmeye karar verme, kendiniz için alacağınız en iyi kararlardan bir tanesi olabilir. Terapist, sihirli tedaviler yapmayacaktır bence. Fakat neyi hissettiğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunları da Beğenebİlİrsİnİz

1 yorum

  1. Paylaşım için cok tesekkürler. Cok güzel bir yazı..Ne yazıkki günlük hayat bazen cok fazla endişe duymamıza neden oluyor.. Önerileriniz uygulayacagım..

    YanıtlayınSil

Facebook'da beğenİn