BONCUK TASARIMI HAKKINDA RÖPORTAJ

Çarşamba, Eylül 13, 2017

Boncuk tasarımı hakkında röportaj kapak

Nihal'in Rüyası'nın sahibi, tasarımların yaratıcısı ile bir röportaj metni hazırladık. Amacımız Nihal Hanım'ın boncuk tasarımı rüyalarınının hikayesini aydınlatabilmekti. Umarım başarı sağlayıp; eğlenceli ve okunası bir yazı ortaya çıkmıştır.

Boncuk tasarımı için sizi yönlendiren şey neydi?

Zaten bu işe merakım vardı. Kızımın teşvikiyle kararımı verdim.

Kendinizden ve hayat hikayenizden başlasak daha mı iyi?

1941 Bursa doğumluyum. ilkokul mezunuyum. 3 çocuk annesi bir ev hanımıyım.
Eğitimime devam etme isteğim vardı, kaydımı yaptırmak için müracaat etmiştim fakat o yılların gereği, geç kalındığı için kabul olmadı. El becerilerim, dikiş ve nakış becerilerim vardı. Terziliği ilk olarak mahallemizdeki terzihanede öğrendim. Bir terzinin yanında çırak olarak bu işe başladım.
Okula gidemediğim için, terzihaneye kendi isteğimle başladım. Her gün severek işime gidiyordum. İşyerim, mahallemizdeki ev şeklinde bir terzihane idi.
Genç kızlık yıllarımda, o zamanlar moda olan erkek gömlek işini yapmak için bir gömlekçinin yanına girdim. Bu yıllarda tabii ki para kazanamıyordum; işi öğrenmek benim için daha öncelikliydi.
Terzi, işini ustalıkla ve özenle yapardı. Gömlekçi de aynı özeni gösterirdi. İş disiplinimi buralardan kazandığımı düşünüyorum.
Yaklaşık 2 sene gömlekçinin yanında çalıştıktan sonra; babamdan aldığım harçlıklarla biriktirebildiğim paralar ile ilik makinesi ve ütü aldım. Ustam, yetiştirdiği elemanları yanından ayrılırken, o günlerin adeti gereği gömlek kalıbının, makasın ve giyim-kuşamın olduğu bohçalar verirdi. Bu makası halen daha işlerimde kullanırım.
Evliliğimin ilk yıllarında komşularıma  ve tanıdıklarıma elbiseler dikmeye başladım. Bu dönemde nakış ve beyaz iş perde çalışmalarım da oldu. Beyaz iş, yani makine nakışını, Singer firmasında öğrenmiştim.

Singer dikiş makinesi
Makine nakışını Singer firmasında öğrenmiştim.

Çoluk çocuğa karıştıktan sonra oğlum üniversite yıllarında iken, dışarıya danteller ördüm. Masa örtüleri, arkadaşlarıma yelekler diktim.

Peki, nasıl boncuk yapmaya başladınız?

2015 sonbaharında kızımın, adımı Busmek kurslarına yazdırmasıyla boncuk tasarımı dünyasına ilk adımı atmış oluyordum.

Ne tür eşyalar ve malzemeler kullanıyorsunuz?

Kristal boncuk, kum boncuk, miyuki boncuk, miyuki iğne, boncuk ipi. Haa bir de siyah örtü.

Tasarımlarınızda yaratıcılığınıza ilham veren şeyler nelerdir?

Yeni ve güzel olan her şey. Araştırmaya, uğraştığım iş ile ilgili konularda elimden geldiği kadar mecmuaları takip etmeye, yeni moda akımlarını incelemeye çalışırım.

Çalışmalarınızda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Boncuk tasarımı beni oyalıyor. Üretmeyi ve giydirmeyi seviyorum. Bende, yoğun olarak üretme çabası var. Tahsilime devem edememek, içimde hep bir uhde olarak kalmıştır.
Eşim de temiz ve titiz bir beyefendiydi. Kitaplarına, özel bir özen gösterirdi mesela. İkimizde okumaya hevesliydik.
Çalışmak beni dinç kılıyor. Yaşam sevinci veriyor. Hayata bağlıyor.
Aslına bakılırsa herhangi bir zorluk çekmiyorum. Tabii ki her işin, özellikle de öğrenme aşamasında, zorluğu vardır fakat o zorluğun üzerine gidildikçe iş kolaylaşır.

Bu süreçte size kimler destek oldu?

Tabii ki beraber yaşadığım kızım ve sevgili hocam.

Her gün boncuk tasarımı na vakit ayırabiliyor musunuz?

Evet, ayırabiliyorum. Günde ortalama 8-10 saatimi tasarımlarıma ayırabiliyorum.

Tipik bir gününüzden bahsedelim o halde

Hafta içi, kahvaltıdan sonra sabah kahvemle birlikte günlük gazetemi okuyarak güne başlarım. Kızımı işine uğurladıktan sonra ev işlerine başlarım. Günün geri kalan saatlerini boncuk tasarımı için harcarım.
Hafta sonlarını ekseriyetle, çocuklarım ve torunlarımla birlikte geçirmeyi tercih ederim.

Bu makası hala işlerimde kullanırım
Bu makası hala işlerimde kullanırım

Bu işin en keyifli yanı nedir?

En keyifli yanı, güzel bir elbise-güzel bir takı, fikirlerinizden tasarıma geçen ve güzel bir elbiseyle uyum için yaratılmış, onu detaylandıran ürünlerin sonucunu görmek, boncuk tasarımı işinin en keyifli yanı oluyor.

En sevdiğiniz malzemeler arasında neler var?

Miyuki boncuk, kristal boncuk, kum boncuk hatta alet ve ekipmanlarımın hepsini ayrı ayrı seviyorum.

Daha önce yapmış olduğunuz ve en çok sevdiğiniz tasarımınız hangisidir?

Tasarımlarımın hiçbirini birbirinden ayıramam, hiçbirini ayırt edemem. Hepsinin bendeki önemi büyüktür.

Peki, son olarak boncuk tasarımı nı düşünenlere tavsiyeleriniz var mı?

Bir şeylerin kendiliğinden olmasını beklemek, bence yapılacak en büyük yanlıştır. Yaşamaya değer her şey çok iş ve zaman alır. Dünyada işlerini, hızlı bir şekilde yapabilen ya da yapmak zorunda olan insanlar tabii ki vardır, fakat bunlar istisnadır, kural değildir.
Elinizden geldiği kadar sorularınıza cevap verebilecek, deneyime sahip ve sizi yönlendiren bir kılavuz edinmeye gayret gösterin.

Boncuk tasarımı hakkında sorularımızı cevaplandırdığı için Nihal Hanım'a teşekkür etmek isteriz. Kristal boncuk, kum boncuk ve miyuki boncuklardan oluşan müthiş takı tasarımlarını Instagram, Facebook, Twitter ve Pinterest hesaplarından takip edebilir ve kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Bunları da Beğenebİlİrsİnİz

0 yorum

Facebook'da beğenİn